Każdy z nas trafia w swoim życiu na różne sytuacje. Niekiedy do ich rozwiązania konieczna jest pomoc prawnika. Porady prawne mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu, uzyskaniu odszkodowania, prowadzeniu działalności gospodarczej i w wielu innych sytuacjach. Pomoc prawna wcale nie musi się wiązać z procedurą w sądzie, a dotyczyć np. wskazówek dla przedsiębiorcy. Kiedy zatem warto skorzystać z porady prawnej? 

Porady prawne – porady i nie tylko

Choć praca prawnika opiera się głównie na udzielaniu porady prawnej, kancelarie zajmują się znacznie większym zakresem usług. Przybywając po porady prawne , pracownicy kancelarii mogą również sporządzić opinię prawną, dokonać analizy przedłożonych dokumentów oraz przygotować pisma do sądów lub innych instytucji. Najważniejsze jest jednak to, że niezależnie od powodu wizyty, nie musi być ona wcale bardzo kosztowna. Wpływ na to ma duża konkurencja na rynku oraz chęć niesienia pomocy wszystkim klientom.

Porady prawne – kiedy warto?

Najczęstszym powodem, dla którego poszukujemy pomocy prawnej, jest zbliżająca się sprawa sądowa. Po poradę warto udać się jednak jeszcze wcześniej, zanim otrzymamy oficjalne wezwanie. Dzięki zasięgnięciu opinii i porady od prawnika możemy znacznie zmniejszyć ryzyko dużych wydatków i straty czasu w wyniku prowadzenia postępowania. Prawnik może także zająć się przeanalizowaniem umowy, którą zamierzamy zawrzeć. Taka forma porady jest szczególnie istotna z perspektywy przedsiębiorców. Pomoc prawna obejmuje również rozwiązywanie wątpliwości związanych z dochodzeniem wierzytelności. Prawnicy doradzą, w jaki sposób dochodzić wierzytelności i jakie ruchy można podjąć jeszcze przed samym dochodzeniem sądowym. Współpraca z radcami prawnymi to jednak nie tylko sprawy dotyczące przedsiębiorców. Jeszcze większą część osób będących klientami kancelarii adwokackich stanowią osoby potrzebujące porady odnośnie spraw dotyczących codziennego życia jak np. opieka nad dzieckiem, czy rozwód.

Reprezentowanie w sądzie

Choć nie jest to regułą, porady prawne są zazwyczaj pierwszym krokiem do ostatecznego reprezentowania przez prawnika konkretnej osoby przed sądem. Konsultacja łączona jest z analizą sprawy, a klient otrzymuje również szereg wskazówek, jak powinien się w danej sytuacji zachować. Zasady przeprowadzania nawet najprostszych postępowań są bardzo skomplikowane i nie mogą być znajome dla osób niebędących związanych z sądownictwem. Oznacza to, że bez pomocy profesjonalnego radcy prawnego niemal niemożliwe jest podjęcie prawidłowych decyzji w kwestii prawnej. Zdecydowanie nie ułatwia tego złożoność polskich przepisów, dlatego znacznie bardziej sensowne od spędzania wielu godzin na samodzielnym interpretowaniu zapisów, jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Radca prawny może także prowadzić sprawę i reprezentować klienta przed sądem, jeżeli wymaga tego sytuacja. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie jesteśmy wtedy bezpośrednio zaangażowani we wszystkie działania mające na celu orzeczenie winy, a jednie podejmujemy najistotniejsze decyzje. Oczywiście w konsultacji z naszym prawnikiem.

Dobrą wiadomością dla osób zastanawiających się, czy potrzebują porady prawnej jest to, że ceny konsultacji wcale nie są wysokie. Poza tym, w wielu przypadkach wystarcza tylko jedno spotkanie, podczas którego radca odpowiada na wszystkie pytania i wyjaśnia niezrozumiałe kwestie, które budzą wątpliwości. Niektórych przed wizytą w kancelarii blokuje strach, ale naprawdę nie ma powodów do obaw. Każdy z prawników chce pomóc swojemu klientowi, dlatego zawsze traktuje go z szacunkiem i indywidualnym podejściem.

Artykuł opracowany przy pomocy – https://prawokarne.info/