Weryfikacja kontrahentów

Weryfikacja kontrahentów

Praca na etacie nierzadko dostarcza nam sporo nowych wyzwań i idących za tym nerwów i stresu. Ciągła odpowiedzialność przed szefem i współpracownikami, wynagrodzenie zależne od wielu kwestii, czasem nawet takich, na które nie mamy wpływu. To motywuje wielu ludzi do podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej i pracy na własny rachunek. Jednak ta sytuacja również ma swoje blaski i cienie. O ile w pracy na etacie nie musimy przejmować się tym, jak układają się stosunki pracodawcy z kontrahentami i czy są oni wypłacali, ponieważ pracodawca mimo wszystko jest zobowiązany umową do wypłacenia nam wynagrodzenia za pracę, o tyle w przypadku własnej działalności zweryfikowanie uczciwości kontrahentów spoczywa na naszych barkach. Jak się za to zabrać?

Uczciwość kontrahentów kluczem do sukcesu firmy

Nawet firmy budowane na najlepszych i najoryginalniejszych pomysłach nie mają szans na powodzenie, jeśli nie układa się współpraca z ludźmi i firmami, które powinny płacić za ich usługi i produkty. To bolączka największych branż i nawet największych marek – przesuwanie płatności, odkładanie w czasie, czy nawet całkowity brak ich realizacji. Bardzo szybko może to doprowadzić do utraty płynności finansowej i w konsekwencji konieczności zamknięcia firmy. Niejednokrotnie pozostawia to również z długami właściciela tej firmy, wobec którego nieuczciwi byli kontrahenci. Jak się przed nimi uchronić?

Współpraca, doświadczenie, umiejętności weryfikacji

Należy zacząć od umiejętności weryfikacji systematyczności kontrahenta. Pomocna z pewnością będzie współpraca z dobrym biurem rachunkowym takim jak UniTax https://www.uni-tax.pl/, które nie tylko często posiada już informacje na temat wielu firm, ale również ma szerokie doświadczenie w pracy z nimi. Dobremu księgowemu bardzo łatwo jest ustalić, czy dana firma ociąga się z płatnościami z ważnych powodów, czy też jest to pierwszy symptom, że należy zakończyć z nią współpracę. Dobry księgowy podpowie również, jakie działania należy zastosować wobec nieuczciwego kontrahenta i jak poradzić sobie z sytuacjami, które zagrażają bezpieczeństwu finansowemu firmy.